DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Afrika

Nemoci v Africe

 

NEMOCI

 

Žlutá zimnice
Žlutá zimnice je virové onemocnění rozšiřované na lidi nakaženými komáry. Virus žluté zimnice (Aedes aegypti) je přenášen stejně jako malárie samičkami komárů. Nemoc se vyskytuje pouze v některých částech Afriky a Jižní Ameriky. Zejména v západní a centrální Africe jsou velké epidemie. Rozeznávají se dva typy infekce. Městská forma, která obvykle způsobuje rozsáhlé epidemie, se přenáší z nakaženého člověka na druhého člověka komárem. Vyskytuje se hlavně v Africe. Džunglová forma se přenáší na člověka z opic opět bodnutím komára, nákaza může způsobit malé epidemie v afrických lesnatých savanách a v jihoamerických pralesech.orečka, bolesti hlavy a zad, nevolnost, zvracení a celková slabost.

Malárie
Malárie je nebezpečná infekční nemoc způsobená parazitickými prvoky (Plasmodium). Tato nemoc je rozšířena především v tropických a subtropických oblastech (nejen Afriky). Ročně dojde k nakažení 500 milionu lidí a nemoci podlehne 1 až 3 miliony lidí, většinou malé děti v subsaharské Africe. Paraziti způsobující malárii jsou přenášeni samičkami komára rodu Anopheles.Příznaky malárie: horečka, svalový třes, bolesti kloubů, dávení, křeče. Při neadekvátním léčení upadne pacient do komatu nebo zemře. Přenosy malárie mohou být redukovány. Důležitá je prevence: používání sítí (moskytiéry), relepelenty, ničení komářích vajíček postřiky. 

 

Nemoci spojené se znečištěnou vodou
Většina z nás si uvědomuje jedinečnost naší situce. Totiž že máme přístup k kvalitní pitné vodě a stačí jen otočit kohoutkem. Bohužel tato situace je více než pro třetinu lidstva jen sen a realita vypadá mnohem smutněji.
V Africe jsou především ženy a děti zodpovědné za shánění vody. Nosí těžké kanistry mnohdy spoustu kilometrů a ani tato námaha jim nezaručí, že voda je čistá. Tam, kde je vody nedostatek, nezáleží na barvě a zápachu vody – buď se napiju nebo umřu. A někdy umřu i když se napiju.
Denně zemře 4400 dětí na průjem a další nemocí způsobené bakteriemi žijícími ve vodě. Je velice těžké zabránit tomu, protože zvláště dětský organismus je náchylný k bakteriálním chorobám.

 

Sexuálně přenosné choroby
Kvůli nedostatečnému vzdělávání co se týče sexu, vyskytuje se v Africe mnoho sexuálně přenosným nemocí. Nejvíce diskutované a nebezpečné je určitě AIDS. Jako ostatní (chlamidie, gornorrhea) je přenosné pohlavním stykem (nejen). Nejsmutnější je, že je přenosné i z matky na dítě. Ať už v těle matky, při porodu nebo při kojení. Speciální porodní lůžko, na kterém matka porodí dítě bez rizika, že mu při porodu předá vir HIV, stojí 9120 Kč.
 
Nemoc způsobená virem HIV, přenášená přímým kontaktem tělních tekutin (krev, vaginální tekutina, sperma, mateřské mléko, …)

AIDS
= Acquired immune deficiency syndrome (česky  syndrom získaného selhání imunity)
Příznaky: alespoň 10% ztráta tělesné hmotnosti, chronický průjem trvající déle než 1 měsíc, horečky trvající stále nebo přerušovaně více než 1 měsíc, trvalý kašel trvající déle než 1 měsíc, celková svědivé zánětlivé onemocnění kůže, anamnéza pásového oparu, kandidóza ústní části hltanu, chronická pokročilá roztroušená infekce prostého oparu, celková onemocnění mízních uzlin.
Dnes ještě nejsme schopni AIDS vyléčit, je možné pouze oddálit propuknutí nemoci a zpomalit její průběh. Pokud člověk užívá nejmodernější léky, může s AIDS žít až 12 let.
Co se týče Afrických zemí, někde lidé AIDS ignorují, ale někde ho nepovažují za okamžité odsouzení k smrti a snaží se léčit.

A nakonec několik čísel: 40 milionů (lidí je nakaženo virem HIV), 28,6 milionů (z toho žije v Africe), 25 milionů (lidí již zemřelo v důsledku AIDS), 15 milionů (sirotků v Africe v důsledku AIDS), 22 (% lidí je nakaženo v Botswaně – nejvyšší procento na světě), 2,9 milionu (lidí zemřelo v roce 2006 na AIDS).
Prevence: chráněný sex, nepoužívat použité injekční stříkačky, za každou cenu zabránit kontaktu s tělesnými tekutinami nakažené osoby, vzdělávání o problému

 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek